"MUZYKA POPULARNA - PRODUKCJA I WYKONAWSTWO" NA KIERUNKU "EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUKI MUZYCZNEJ"

Dodane przez malgorzata.kan… - pt., 11/15/2019 - 15:13

Specjalność „Muzyka Popularna – produkcja i wykonawstwo” na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej” została wprowadzona w roku akademickim 2019/20 na mocy Uchwały nr 28/2019 Rady Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 26.06.2019.

Dynamiczny rozwój nowych technologii stwarza nowe możliwości kreowania sztuk muzycznych w dziedzinie realizacji jak również wykonawstwa. Stwarza także warunki do kreowania nowych stylów muzycznych oraz wzbogacania już istniejących, co przekłada się na rozwój rynku twórców i wpływa bezpośrednio na percepcje nowych pomysłów realizatorskich przez odbiorców .

Nowe technologie wpływają bezpośrednio na kreowanie oryginalnych warstw brzmieniowych szczególnie w muzyce popularnej, rozrywkowej. Fakt ten przekłada się na rosnące zapotrzebowanie profesjonalnego przygotowania muzycznego z umiejętnością realizacji technicznej pomysłów muzycznych z udziałem nowych technologii.

Celem nowej specjalności „Muzyka popularna – produkcja i wykonawstwo” jest stworzenie warunków do  poszukiwań w obszarze nowych warstw brzmieniowych dzięki nowym technologiom, jak również wypracowanie umiejętności stworzenia gotowego produktu muzycznego w warstwie technicznej np. utwór muzyczny, piosenka itp.

Celem specjalności jest również wykształcenie wykonawcy, który posiada wiedzę z dziedziny historii muzyki rozrywkowej, jej ewoluowania w warstwie strukturalnej i wykonawczej, potrafiącego stworzyć nowatorską ideę muzyczną na bazie zdobytej wiedzy.

W branży muzycznej odnotowuje się stałą dynamikę, a przemysł muzyczny stale poszukuje odpowiednio wykształconych muzyków, których wyborem drogi zawodowej jest nie tyle indywidualna kariera artystyczna (np. wykonawcza), lecz profesjonalne wykonywanie rzemiosła muzycznego wykorzystywanego w bardzo dziś różnorodnej produkcji muzycznej.

„Muzyka popularna – produkcja i wykonawstwo” to specjalność, której celem jest wykształcenie absolwenta z tytułem zawodowym magistra, przygotowanego do samodzielnej działalności na rynku muzycznym ze szczególnym uwzględnieniem rynku medialnego, a więc muzyki dla potrzeb filmu, radia, reklam, muzyki estradowej oraz szeroko pojętej muzyki przemysłowej (industrial music). Program kształcenia na powyższym kierunku zawiera szereg zajęć praktycznych łączących muzykę estradową z muzyką dla mediów. Absolwent nabywa podstawowe umiejętności w zakresie wokalistyki, instrumentalistyki z improwizacją, kompozycji, aranżacja, technik nagrań oraz niezbędnej wiedzy ogólnomuzycznej w postaci przedmiotów teoretycznych (kształcenie słuchu, harmonia, literatura). Duży nacisk położony będzie również na wiedzę związaną z prawem autorskim, tworzeniem własnych projektów artystycznych, tworzeniem wniosków aplikacyjnych, kształceniem umiejętności związanych  z pozyskiwaniem środków finansowych. Wiodącym nurtem edukacyjnym jest rozległa problematyka charakterystycznych tendencji i przemian zachodzących w przemyśle muzycznym współczesnych czasów. Student ma zdobyć przygotowanie do prowadzenia profesjonalnych działań z zakresu komunikacji z publicznością oraz kreowania, produkowania i komercjalizacji sztuki muzycznej.

Specjalność stwarza możliwość organizowania wielu różnych projektów artystycznych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, które mogą powstać przy współpracy z interesariuszami zewnętrznymi  pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego.

Jednym z ważnych celów praktyk przewidzianych w programie kształcenia jest nawiązanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami funkcjonującymi w najszerzej rozumianym przemyśle muzycznym.

Specjalność „Muzyka popularna – produkcja i wykonawstwo uzupełnia i jednocześnie w sposób zasadniczy zmienia dotychczasową ofertę edukacyjną Instytutu Muzyki.