Analiza Informacji w Podejmowaniu Decyzji - szkolenie/warsztaty.

Dodane przez bartosz.dziewi… - śr., 04/07/2021 - 23:20
Analiza Informacji w Podejmowaniu Decyzji - szkolenie/warsztaty.

Zapraszamy wszystkich studentów czterech ostatnich semestrów I i II stopnia, studiujących na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, do wzięcia udziału w warsztatach pod tytułem ,,Analiza Informacji w Podejmowaniu Decyzji". Warsztaty te odbywać się będą w formie zdalnej.

Harmonogram: 10-13 maj 2021, każdorazowo  w  godzinach 17.00-20.15 (w tym 15 minutowa przerwa).

Tematyka zajęć:

• Jak rozpoznawać: informacje fałszywe (fake-news) dezinformację, postprawdę i manipulację. Metody ich wykrywania i ograniczania skutków działania.
  • Życie w świecie VUCA – zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Zrozumienie mechanizmów VUCA i radzenie sobie z nimi (sztuczna inteligencja)
  • Mechanizmy percepcji wpływające na błędy w ocenie sytuacji (heurystyki, systematyczne błędy myślowe). Analiza pułapek prowadzących do złej interpretacji rzeczywistości.
  • Poszukiwanie i analizowanie wartościowych informacji słownych i liczbowych w celu ich oceny, selekcji, wyciągania wniosków oraz podejmowania decyzji.
  • Analizowanie informacji o charakterze statystycznym (rozumienie losowości, elementy statystyki bayesowskiej, szacowanie wielkości próby statystycznej) – seria przykładów.
  • Wyciąganie wniosków (indukcja, dedukcja), rozpoznawanie relacji i powiązań pomiędzy składowymi problemu (korelacje a związki przyczynowo-skutkowe, apofenia).
  • Psychologiczne uwarunkowanie podejmowania decyzji (teoria perspektywy, księgowanie umysłowe).
  • Rola intuicji w podejmowaniu decyzji - racjonalna nieświadomość, prepercepcja.
  • Wpływ mechanizmów percepcji na błędy w podejmowaniu decyzji (pułapki heurystycznego podejmowania decyzji).
  • Decyzje podejmowane w oparciu o myślenie strategiczne – elementy teorii gier (dylemat więźnia, walka płci, jastrzębie i gołębie, gra w cykora, paradoks Monty Halla).
  • Praktyczne metody podejmowania decyzji (gry z Naturą, metody wielokryterialne i drzewa decyzyjne oraz odpowiednie aplikacje internetowe).

Zajęcia prowadzone będą przez uznanego i cenionego w tej tematyce specjalistę.  Po ich ukończeniu uczestnicy dostaną świadectwo/certyfikat uczestnictwa.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone  są o  kontakt z koordynatorem (bartosz.dziewit@us.edu.pl). Zapisy trwają do 6 maja 2021 roku.