Ogłoszenie o naborze na zajęcia z wykładowcą zagranicznym "Procesy transformacyjne struktury przestrzennej miast"

Dodane przez daria.kaleta@u… - pon., 03/02/2020 - 11:36

Zapraszamy studentów na wykłady

w terminie 2.03.2020 do 13.03.2020

(termin  rekrutacji od 24.02.2020 do 28.02.2020)

prowadzone przez

Doc. RNDr. Zdenka Szczrybe, Ph.D

Wydział Geografii Człowieka,  Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu

Procesy transformacyjne  struktury przestrzennej miast

Uczestnik szkolenia pozna zarysowania teoretycznej koncepcji mechanizmu wpływu przemysłu i usług na rozwój społeczno-gospodarczy i kulturowy. Szczególnie silny wpływ przemysłu na rozwój gospodarczy układów przestrzennych zaznaczał się w fazie industrialnej, w której przemysł traktowany był jako podstawowa baza rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego. W fazie postindustrialnej zmniejsza się znaczenie przemysłu jako rynku pracy i czynnika rozwoju, a funkcje te przejmują usługi. W kolejnej fazie informacyjnej bazę rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturowego przejmuje nauka, a gospodarka opiera się na wiedzy. Pociąga to za sobą zmiany struktury sektorowej przemysłu i usług na skutek przechodzenia od produkcji surowcochłonnej i energochłonnej do działalności wymagającej większego kapitału i znaczniejszego udziału dorobku intelektualnego (badań podstawowych, prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych, koncepcji organizacyjnych, wyższych jakości instrumentów pośredniego i bezpośredniego oddziaływania) oraz kadr pracowniczych o coraz wyższych kwalifikacjach zawodowych. Należy wnosić, że następna faza powiązana będzie z rozwojem nanotechnologii i inżynierii genetycznej.