Przejdź do treści

Modyfikacja kierunku "GEOGRAFIA" I stopień

Dodane przez slawomir.pytel… - śr., 05/22/2019 - 21:23
WNoZ

W wyniku przeprowadzonych badań wśród studentów a także przeprowadzonych rozmów z pracownikami kierunku oraz po analizie zapotrzebowania na rynku pracy w siatce wprowadzono następujące zmiany:

 

Moduł                        Wprowadzone zmiany

Podstawy geologii -      Zmiana w punktach ECTS

Matematyka w naukach o Ziemi -     Modyfikacja nazwy

Geografia osadnictwa - Zmiana liczby godzin z 30w/30lab na 30w/15lab

Gleboznawstwo i geografia gleb -     Zmiany w liczbie godzin. Zamiast 30w/15 lab jest 15w/30lab

Geografia społeczna - Przedmiot Geografia społeczna rozbity na dwa: Geografia społeczna i Geografia ludności - Suma godzin bez zmian.

Geografia ludności -    Nowy przedmiot wyodrębniony z Geografii społecznej

Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna województwa śląskiego- Modyfikacja nazwy

Geografia krajobrazu i audyt krajobrazowy -     Modyfikacja nazwy i zmiana liczby godzin na 10w/10lab

Podstawy ekonomii i przedsiębiorczości   - Zmiana w liczbie godzin. Zamiast 20w/10lab jest 15 w/15lab

Geografia rolnictwa -     Przedmiot Geografia ekonomiczna rozbity na 3: Geografia rolnictwa, Geografia przemysłu i Geografia usług

Geografia przemysłu -   Nowy przedmiot wyodrębniony z Geografii ekonomicznej

Geografia usług -     Nowy przedmiot wyodrębniony z Geografii ekonomicznej

Geograficzne systemy informacyjne III (GIS III)  -Zmiana numery modułu

Geografia regionalna Polski – ekonomiczna -   Zmiana liczby godzin z 30w/15lab na 20w/15lab

Ćwiczenia terenowe z geodezji, topografii i kartografii- Zmiana nazwy

 

Charakterystyka kierunku GEOGRAFIA studia I stopnia:

Studenci zmodyfikowanego kierunku Geografia uczą się rozumienia i interpretowania prawidłowości funkcjonowania środowiska geograficznego oraz działań społeczno-ekonomicznych i kulturowych człowieka w przestrzeni i czasie. Odkrywają współzależności między elementami środowiska przyrodniczego a działalnością człowieka, analizują zachodzące zjawiska i procesy od skali lokalnej do globalnej. Uczą się korzystać z baz danych o środowisku, poznają nowoczesne metody kartograficznego obrazowania zjawisk przyrodniczych i społeczno-gospodarczych oraz Systemy Informacji Geograficznej (GIS). Nabywają umiejętności kompleksowej oceny środowiska życia człowieka. Z uwagi na położenie Wydziału Nauk o Ziemi w obszarze wysoko zurbanizowanym i uprzemysłowionym, ważnym obszarem poznawczym są studia nad regionem.Program studiów obejmuje przedmioty kierunkowe geograficzne, przedmioty społeczne i humanistyczne, bogatą ofertę przedmiotów fakultatywnych(do wyboru). Integralną częścią studiów są ćwiczenia laboratoryjne oraz atrakcyjne zajęcia terenowe odbywające się w miesiącach wakacyjnych na terenie Polski i zagranicą. Na studiach licencjackich można także uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela w ramach tzw. specjalności nauczycielskiej.

PERSPEKTYWY zawodowe – Każdy absolwent studiów geograficznych I stopnia posiada umiejętności w zakresie interpretowania i oceny funkcjonowania środowiska geograficznego oraz działań społeczno-ekonomicznych i kulturowych człowieka w przestrzeni i czasie; potrafi planować i projektować, scenariusze zmian w środowisku przyrodniczym i społeczno-ekonomicznym oraz przygotowywać prognozy rozwoju na poziomie lokalnym i regionalnym; Absolwent studiów geograficznych I stopnia może podjąć naukę na studiach II stopnia na kierunku geografia oraz na kierunku Turystyka na WNoZ (bez różnic programowych).Ofertą pracy dla studentów kończących edukację na I stopni mogą być instytucje zajmujące się ochroną, kształtowaniem i monitorowaniem środowiska geograficznego, biura planowania przestrzennego i wydziały ochrony środowiska różnych szczebli. Dzięki wszechstronnemu przygotowaniu merytorycznemu z zakresu szeroko rozumianych nauk geograficznych, ale także dzięki znajomości podstaw wiedzy ekonomiczno-prawnej studenci są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w różnych sektorach.

logo

Projekt nowego innowacyjnego i interdyscyplinarnego programu studiów I stopnia na kierunku Geografia  dostosowanego do potrzeb rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa został przygotowany przez  pracowników Wydziału Nauk o Ziemi.

 

Kolejny etap:

- Rekrutacja

 - Przeprowadzenie dodatkowych zajęć na zmodyfikowanym kierunku "GEOGRAFIA" studia I stopnia