Przejdź do treści

WARSZTATY " RÓŻNE ASPEKTY MUZYKI ROCKOWEJ"

Dodane przez malgorzata.kan… - czw., 02/25/2021 - 13:12
Logo Uniwersytetu Śląskiego
Fot. Beata Polak
Fot. BEATA POLAK
(źródło: http://chor-skowronki.pl/team/beata-polak/)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 23-24.02.2021 na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji zostały zrealizowane warsztaty online pt. "Różne aspekty muzyki rockowej" prowadzone przez Beatę Polak.

Beata Polak - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie perkusji. Ukończyła również szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu i II stopnia w klasie rytmiki i perkusji. Nauczycielka perkusji w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. W 1997 na festiwalu Węgorzewo otrzymała nagrodę dla "Największej indywidualności festiwalu".

Należała niegdyś do zespołów Syndicate, Armia, Zbylaki i Sunguest. Współpracowała oraz występowała gościnnie lub w zastępstwie z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Sweet Noise, Maryla Rodowicz, Arka Noego, Houk, Tomasz Budzyński, Acid Drinkers. Obecnie jest członkinią grup 2Tm2,3, projektów Tomasz Budzyński, Mister z U.B., Koty oraz Wolf Spider. Perkusistka współpracuje także z poznańskim chórem dziewczęcym Skowronki. Od 2018 roku współpracuje z norweskim wokalistą heavy metalowym Jornem Lande.

W ramach warsztatów uczestnicy realizowali m.in.:

- ćwiczenia dykcyjne na bazie rytmu,

- ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne,

- ćwiczenia rozwijające koordynację ruchową ciała; podziały rytmiczne realizowane przez nogi i ręce jednocześnie,

- analiza rozwoju gatunkowego rocka na przestrzeni kilkudziesięciu lat,

- synkopa i jej realizacja w muzyce rockowej oraz indywidualna realizacja w ruchu,

- analiza instrumentarium w poszczególnych podgatunkach muzyki rockowej oraz wpływu innych gatunków muzycznych na muzykę rockową,

- ćwiczenia na podwójne przyspieszenie i podwójne zwolnienie na przykładzie utworu “We will rock you” zespołu Queen,

- elementy polirytmii w muzyce oraz jej realizacja w ruchu.

Uczestnicy warsztatów poszerzyli wiedzę dotyczącą m. in.: historii i pochodzenia muzyki rockowej, nurtów muzyki rockowej, instrumentarium w różnych odmianach muzyki rockowej, kształtowania się rytm w wybranych gatunkach muzyki rockowej, harmonii w muzyce rockowej, ikon muzyki rockowej.

Poznali i doskonalili swoje umiejętności dykcyjne na bazie rytmu,  podwójnego przyspieszenia i podwójnego zwolnienia, rozwijając koordynację ruchową ciała oraz poznając zasady realizacji synkopy w muzyce rockowej.