Bestiarium – kurs starożytnej zoologii oraz jej recepcji w kulturze

Dodane przez aleksandra.pot… - śr., 12/11/2019 - 09:13
szkolenie studenci

W ramach projektu pt. „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany” odbywają się od 06.11.2019 cykliczne spotkania w ramach grupy projektowej „Bestiarium – kurs starożytnej zoologii oraz jej recepcji w kulturze”. Zajęcia są dedykowane studentom II i III roku filologii klasycznej i mediteranistyki oraz studentom II poziomu filologii klasycznej. W ramach spotkań studenci mają możliwość rozwijania umiejętności rozpoznawania różnych rodzajów tekstów i wytworów antycznej kultury materialnej i literackiej oraz przeprowadzania ich krytycznej analizy i interpretacji. Podczas spotkań grupa zajmuje się tłumaczeniem wybranych partii tekstów takich jak np.: „Historia naturalis” Pliniusza Starszego, „Geografia” Strabona, poświęconych potworom i dziwnym stworzeniom, które stały się inspiracją dla literatury, ikonografii i malarstwa wieków późniejszych, a także filmu. Prowadzana analiza wykracza poza dzieła literackie i obejmuje malarstwo m. in. Hieronima Boscha, Matthiasa Grünewalda oraz Salvadora Dalego,  interpretację filmów  Federico Felliniego, Petera Jacksona, Davida Yatesa, Johna Muskera w odniesieniu do ich literackich pierwowzorów.

bestiarium